Hatco GR2AH-36D 36" Glo-Ray Designer High Wattage Double Infrared Strip Warmer with Remote Controls - 120V, 1,600W
Item number  413gr2ah36daMFR number  GR2AH-36D 3" 120V
Product Overview
  • 1600W
  • Comes standard with 14" stand
  • 120V
UPC Code:400011923662
Hatco GR2AH-36D 3" 120V Specs
Shipping Weight
57 lb.
Width
40 Inches
Amps
13.3 Amps
Hertz
60 Hz
Voltage
120 Volts
Wattage
1,600 Watts
Medium Duty
Hatco GR2AH-36D 3" 120V Details
Keep french fries, rice, fried chicken, pizza, and more at optimal serving temperatures with this Hatco Glo-Ray GR2AH-36D 36" double infrared strip warmer! This strip warmer features a double tubular heating element that offers 1600W of power, designed with a pre-focused heating pattern that evenly distributes heat over your products, which keeps them warm without drying them out. This will help the food at your cafeteria, breakfast bar, fast food establishment, or buffet line not only look great, but taste great too!
This unit allows you to choose which remote control will best suit your needs, which offers convenience to both you and your staff. Having a remote option allows easier access to the controls during busy periods of the day, and also ensures that customers don't accidentally adjust the settings as they move through the food line. This durable unit is made with a continuous aluminum housing, which makes it resistant to damage or sagging, and exceptionally easy to clean. A 14" stand comes standard, but other mounting options are available at no additional cost.
Overall Dimensions:
Left to Right: 40"
Front to Back: 21"
Resources and Downloads for Hatco GR2AH-36D 3" 120V