Hatco Flav-R-Shield 84" Full Service Pass-Over Sneeze Guard with 2 Bays and Ring Adjustable Brackets EP5-RING-84
Item number  413ep5rng84MFR number  EP5-RING-84
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Increases sanitation and cleanliness at any buffet line or serving station
  • 1" SAE 304 brushed stainless steel posts with 1/4” thick tempered glass
  • Ring adjustable brackets with locking points every 15 degrees
  • Can be mounted to multiple surface types
  • Easy-to-clean flange covers hide mounting screws
UPC Code:400016183542
Works With
Hatco EP5-RING-84 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
125 lb.
Depth
18 Inches
Height
25 Inches
Exterior Width
86 Inches
Interior Width
82 Inches
Flange Diameter
2 Inches
Color
Clear
Features
Made in America NSF Certified
Frame Material
Stainless Steel
Installation Type
Counter Mounted
Material
Glass
Panel Thickness
1/4 Inch
Service Type
Full Service
Stainless Steel Type
Type 304
Style
Single Face Single Tier
Type
Sneeze Guards
Hatco EP5-RING-84 Details
Provide protection for your food with this Hatco Flav-R-Shield 84" full service pass-over sneeze guard with 2 bays and ring adjustable brackets EP5-RING-84! With its mountable design, this food shield offers heightened stability and reliability to your operation. The 25" tall face panels and open top design makes this ideal for full service applications where food offerings are passed over the sneeze guard when serving guests. It can be mounted to stainless steel, solid stone, and laminate countertop surfaces.
Function and form blend beautifully with its 1" SAE 304 brushed stainless steel posts that combine durability with a sleek and modern design. Flange covers help to hide the mounting screws and are easy to clean. Plus, it features ring adjustable brackets that lock every 15 degrees, allowing you to create shielded service stations around curved countertops. Help keep your buffet, salad bar, or banquet hall feast safe from contamination with this stylish yet functional sneeze guard!
Overall Dimensions:
Interior Width: 82"
Exterior Width: 86"
Depth: 18"
Height: 25"
Panel Thickness: 1/4"
Flange Diameter: 2"