Garland ED-15THSE Designer Series 15" Two Solid Burner Electric Countertop Hot Plate - 208V, 1 Phase, 4 kW
Item number  372ed15thsebMFR number  ED-15THSE-5005
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 208V, 1 Phase, 4 kW
  • Two individually controlled 7 1/2" solid elements
  • Stainless steel front and sides
  • Each element controlled by a switch with six heat positions
  • "Heat-On" indicator lamps
  • 4" sanitary legs
UPC Code:400010535866
Works With
Garland / US Range ED-15THSE-5005 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
50 lb.
Width
15 Inches
Depth
24 Inches
Height
11 1/4 Inches
Burner Diameter
7 1/2 Inches
Amps
19 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
208 Volts
Wattage
4,000 Watts
Burner Style
French
Control Type
6-Position
Features
NSF Certified
Installation Type
Countertop
Number of Burners
2 Burners
Number of Controls
2 Controls
Plug Type
NEMA L6-30P
Power Type
Electric
Garland / US Range ED-15THSE-5005 Details
The heavy-duty Garland ED-15THSE Designer series 15" two burner electric countertop hot plate comes built to ensure powerful, safe, and energy-efficient operation! This hot plate conserves energy and lowers your operating costs by automatically cycling down when not in use, while a unique protector switch prevents the unit from overheating.
The Garland ED-15THSE two burner electric countertop hot plate boasts an impressive 4 KW of power for speedy heating with long-lasting heat retention! The hot plate's two 7 1/2" solid burners are individually managed by 6-position switches so that you can prepare various dishes simultaneously, or use only one burner during non-peak hours to conserve energy. Cleaning the Garland ED-15THSE electric countertop hot plate is a breeze! Its smooth, solid burners are easier to clean compared to coiled, open elements. For additional convenience, its stainless steel front and sides can be quickly wiped down, while the controls are recessed for protection against drips and splashes. It requires a 208V, 1 phase electrical connection.
Overall Dimensions:
Left to Right: 15"
Front to Back: 24"