Follett DEV1010SG-48-75 48" Ice Storage Bin with 75 lb. Ice Cart - 1000 lb.
Item number  2301010s4875MFR number  DEV1010SG-48-75
Usually Ships in 2-3 Months from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • SmartGATE ice shield to safely control ice flow
  • Stainless steel exterior; corrosion-resistant polyethylene interior
  • Includes 75 lb. capacity ice cart, (3) ice carriers, ice scoop, rake, and probe
UPC Code:400010859528
Works With
Follett Corporation DEV1010SG-48-75 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
400 lb.
Width
48 Inches
Depth
39 Inches
Height
74 1/2 Inches
Cart Width
21 1/2 Inches
Cart Depth
34 Inches
Cart Height
39 Inches
Bin Storage Capacity
1,000 lb.
Cart Capacity
75 lb.
Features
Made in America NSF Certified
Liner Material
Polyethylene
Material
Stainless Steel
Type
Ice Bins with Carts
Follett Corporation DEV1010SG-48-75 Details
For large capacity ice storage and advanced ice shield technology, choose this Follett DEV1010SG-48-75 48" ice storage bin! It boasts a 1,000 lb. capacity and comes standard with all the accessories you need to safely and easily transport large loads of ice!
- Stainless steel exterior construction; non-corroding polyethylene liners, snouts and lift door
- PowerHinge door locks open in 3 positions to prevent unexpected closures
- First ice made is first ice used to deliver fresh, clean-tasting ice
- Rectangular design facilitates transfer into beverage dispensers, wait stations and ice wells
-Ice flows smoothly through chute into ice carrier when chute door is open
-1" NPT drain fitting under bin
Overall Dimensions:
Left to Right: 48"
Front to Back: 39"
Height: 74 1/2"
Volume: 31.9 cu. ft.
SmartCART Dimensions:
Left to Right: 21 1/2"
Front to Back: 34"
Height: 39"