Flash Furniture CH-31320-24-SIL-GG 24" Silver Stackable Metal Indoor / Outdoor Backless Counter Height Stool with Square Drain Seat
Item number  354ch31324slMFR number  CH-31320-24-SIL-GG
Usually Ships in 1-2 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Perfect seating solution for indoor and outdoor restaurants, bistros, or cafes
  • Made of durable metal to withstand daily, heavy-duty use
  • Easy-to-clean exterior
  • Designed with a footrest for exceptional comfort
  • Lightweight design allows for easy movement and transportation
  • Rubber glides help keep floor surfaces in pristine condition
  • Cross brace under the seat provides additional stability
  • Small, protective caps protect the finish from scratches and chips when stacked
UPC Code:400013007421
Flash Furniture CH-31320-24-SIL-GG Specs
Shipping Weight
15.5 lb.
Width
16 Inches
Depth
16 Inches
Height
24 Inches
Seat Width
12 Inches
Seat Depth
12 Inches
Height Style
Counter Height
Seat Height
24 Inches
Arms
Without Arms
Assembly Options
Assembly Required
Back
Without Back
Capacity
500 lb.
Design
Coastal Modern
Features
Stackable
Finish
Powder-Coated
Frame Color
Silver
Frame Material
Metal Steel
Padded Seat
Without Padded Seat
Seat Color
Silver
Seat Material
Metal
Seat Type
Drain Hole
Style
Backless
Type
Stools
Usage
Indoor Outdoor
Flash Furniture CH-31320-24-SIL-GG Details
Instantly add an urban look and feel to your decor with this Flash Furniture CH-31320-24-SIL-GG 24" silver stackable metal indoor / outdoor backless counter height stool with square drain seat! While the raised, drain hole seat is easy to clean and ensures guests are at a comfortable height to enjoy your signature drinks, appetizers, entrees, and desserts, the convenient footrest helps reduce the pressure on customers' legs and lower backs to promote optimum comfort. Thanks to its simple, practical design, this stool can also be stacked with up to 8 other chairs to maximize storage space.
Overall Dimensions:
Width: 16"
Depth: 16"
Height: 24"
Weight Capacity: 500 lb.
Seat Dimensions:
Width: 12"
Depth: 12"
Height: 24"
Attention CA Residents:
  • Stackable
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can I return this Flash Furniture item?
No, this item is not eligible for a return.
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • height
  • inch
  • seat
  • seating
  • bar
  • counter
  • durable
  • feet
  • finish
  • floor
Showing 1 of 1 review
Review by
Eve H. from Honeybee Home & Hardware
Posted on 08/15/2018
Rated 5 out of 5 stars
Color:
Love these so much. Silver finish is glossy, slightly metallic, and pretty durable. Need to be careful when stacking that they don't scratch each other. Rubber feet protect floor surface. 24 inch seat height for counter seating. Taller 30 inch seat is for bar height seating.