Eagle Group UT30144B 30" x 144" Stainless Steel Work Table with Undershelf and 1 1/2" Backsplash
Item number  575ut30144bMFR number  UT30144B
Accessories & Options
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Spacious tabletop provides plenty of room to store, organize, and work
  • 16 gauge type 430 stainless steel sound deadened top
  • 1 1/2" backsplash
  • Heavy gauge galvanized adjustable undershelf
  • Galvanized legs with 1" hi-impact plastic bullet feet
  • Gussets are recessed into hat channel to reduce lateral movement
UPC Code:400011289805
Works With
Eagle Group UT30144B Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
300 lb.
Length
144 Inches
Width
30 Inches
Height
36 5/8 Inches
Backsplash Height
1 1/2 Inches
Work Surface Height
35 1/8 Inches
Backsplash
With Backsplash
Features
Made in America NSF Certified With Undershelf
Gauge
16 Gauge
Leg Construction
Galvanized Steel
Number of Legs
8 Legs
Size
30" x 144"
Stainless Steel Type
Type 430
Table Style
Undershelf
Tabletop Material
Stainless Steel
Type
Work Tables
Undershelf Construction
Galvanized Steel
Usage
Standard Duty
Eagle Group UT30144B Details
This Eagle Group UT30144B 30" x 144" work table boasts a durable 16 gauge, type 430 stainless steel top that's great for use as a prep area, storage and organization, and a variety of other applications! For added convenience the top is sound-deadened to reduce noise in your work area, while its patented uni-lok recessed gusset design reduces lateral movement for superior stability during use. (8) galvanized 1 5/8" legs with plastic bullet feet provide support for the whole table, and an adjustable galvanized undershelf gives you a place to keep extra supplies close at hand. Plus, this work table has a 1 1/2" rear upturn and 1 5/8" rolled front edge.
Overall Dimensions:
Length: 144"
Width: 30"