Eagle Group T36144STEB-BS 36" x 144" Open Base Stainless Steel Commercial Work Table with 4 1/2" Backsplash
Item number  57536144tebbMFR number  T36144STEB-BS
Accessories & Options
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 16 gauge type 304 polished stainless steel top ensures longevity
  • Heavy gauge 1 5/8" diameter stainless steel legs for durability
  • 1" adjustable stainless steel feet provide stability
  • Patented uni-lok gusset system reduces lateral movement
  • Welded-on hat channels reinforce the worktop
  • 4 1/2" high, 90 degree backsplash protects nearby surfaces from messes
  • 1 1/2" diameter 180 degree rolled edge on front ensures safety and easy cleaning
  • Turned down edges provide for flush installations when required
UPC Code:400011331825
Works With
Eagle Group T36144STEB-BS Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
151 lb.
Length
144 Inches
Width
36 Inches
Height
39 5/8 Inches
Backsplash Height
4 1/2 Inches
Work Surface Height
35 1/8 Inches
Backsplash
With Backsplash
Capacity
1,800 lb.
Configuration
Straight
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
16 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Number of Legs
8 Legs
Stainless Steel Type
Type 304
Table Style
Open Base
Tabletop Material
Stainless Steel
Usage
Standard Duty
Eagle Group T36144STEB-BS Details
This Eagle Group T36144STEB-BS 36" x 144" work table boasts a durable 16 gauge, type 304 stainless steel top that's great for use in both dry and damp conditions as a prep and processing area, or for storing equipment! For added convenience the top is sound-deadened to reduce noise in your work area, while its patented uni-lok recessed gusset design reduces lateral movement for superior stability during use. (8) heavy gauge stainless steel 1 5/8" legs with stainless steel bullet feet provide support for the whole table. Its open base design makes it easy to roll large ingredient bins underneath. Plus, this work table has a 4 1/2" rear upturn and 1 1/2" rolled front edge.
Overall Dimensions:
Length: 144"
Width: 36"
Height: 39 5/8"
Work Surface Height: 35 1/8"
Backsplash Height: 4 1/2"
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Can I cancel my order for this Eagle Group item if I change my mind?
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • cheaper
  • tables
  • 16ga
  • 18ga
  • 304
  • awesome
  • bone
  • cheap
  • discolors
Showing 1 of 1 review
Review by
Justin H.
Posted on 08/07/2017
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Length:
96"
Width:
24"