Eagle Group T24132GTB 24" x 132" Open Base Stainless Steel Commercial Work Table
Item number  575t24132gtbMFR number  T24132GTB
Product Overview
  • 16 gauge type 430 polished stainless steel top ensures longevity
  • Heavy gauge 1 5/8" diameter galvanized steel legs for durability
  • 1" adjustable hi-impact plastic feet provide stability
  • Patented uni-lok gusset system reduces lateral movement
  • Welded-on hat channels reinforce the worktop
  • 1 1/2" diameter 180 degree rolled edge on front ensures safety and easy cleaning
  • Turned down edges provide for flush installations when required
UPC Code:400011268947
Works With
Eagle Group T24132GTB Specs
Shipping Weight
130 lb.
Length
132 Inches
Without Backsplash
Capacity
1,100 lb.
Configuration
Straight
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
16 Gauge
Leg Construction
Galvanized Steel
Number of Legs
8 Legs
Stainless Steel Type
Type 430
Table Style
Open Base
Usage
Standard Duty
Eagle Group T24132GTB Details
This Eagle Group T24132GTB 24" x 132" work table boasts a durable 16 gauge, type 430 stainless steel top that's great for use in dry conditions as a food prep area, or for storing tools and ingredients! For added convenience the top is sound-deadened to reduce noise in your work area, while its patented uni-lok recessed gusset design reduces lateral movement for superior stability during use. (8) galvanized 1 5/8" legs with plastic bullet feet provide support for the whole table. Plus, its open base design makes it easy to roll large ingredient bins underneath.
Overall Dimensions:
Length: 132"
Width: 24"