Eagle Group SDTCL-96-16/3 96" 16 Gauge Stainless Steel Left Dishlanding Soil L-Shape Dishtable
Item number  575stcl96163MFR number  SDTCL-96-16/3
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • All-welded design made of 16 gauge type 304 stainless steel
  • 8" high backsplash and 3" high upturns on either end
  • Connects to the left side of a dish machine
  • Includes a scrap block hole, a pre-rinse faucet hole, and a stainless steel pre-rinse sink
  • Outfitted with galvanized hat channels, cross-braced legs, and adjustable, non-marking feet
UPC Code:400013632623
Eagle Group SDTCL-96-16/3 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
200 lb.
Length
96 Inches
Width
30 Inches
Backsplash Height
8 Inches
Backsplash
With Backsplash
Features
Made in America NSF Certified Scrap Block
Gauge
16 Gauge
Leg Construction
Galvanized Steel
Material
Stainless Steel
Stainless Steel Type
Type 304
Style
L Shaped
Type
Dirty / Soiled Dishtables
Eagle Group SDTCL-96-16/3 Details
Provide plenty of space to rinse china and glassware, remove scraps, and load warewashing racks by adding this Eagle Group SDTCL-96-16/3 96" left dishlanding soil L-shape dishtable to your warewashing system. This table is made of 16 gauge type 304 stainless steel for long-lasting durability and has a built-in 20" x 20" x 5" pre-rinse sink punched for a standard basket drain. Plus, this unit is supplied with a hole for the installation of a pre-rinse faucet (sold separately).
To aid in scraping plates and dishes, this dishtable comes standard with a cut-out for a scrap block. It also has an 8" high backsplash to protect your walls from water damage and impact from warewashing racks. A 3" upturn on the remaining sides help contain excess water that drips from your dishes. Plus, the smooth 1 1/2" rounded edge helps to make this table safer for employee use since it eliminates sharp corners and edges.
This dishtable has an L-shape design to fit into a corner, allowing you to utilize the space in your facility as efficiently as possible. It's made to connect to the left side of your dish machine; the lip to connect the table to the dish machine is on the right-hand side, while the legs are on the left side. The 1 5/8" diameter galvanized legs also come equipped with welded cross-bracing to provide additional support for heavily loaded dishracks. To remain level on an uneven floor, the non-marking bullet feet adjust up to 1".
Overall Dimensions:
Left to Right: 96"
Front to Back: 30"