Eagle Group SDTCL-72-16/3 72" 16 Gauge Stainless Steel Left Dishlanding Soil L-Shape Dishtable
Item number  575stcl72163MFR number  SDTCL-72-16/3
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • All-welded design made of 16 gauge type 304 stainless steel
  • 8" high backsplash and 3" high upturns on either end
  • Connects to the left side of a dish machine
  • Includes a scrap block hole, a pre-rinse faucet hole, and a stainless steel pre-rinse sink
  • Outfitted with galvanized hat channels, cross-braced legs, and adjustable, non-marking feet
UPC Code:400013631763
Eagle Group SDTCL-72-16/3 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
180 lb.
Length
72 Inches
Width
30 Inches
Backsplash Height
8 Inches
Backsplash
With Backsplash
Features
Made in America NSF Certified Scrap Block With Sink
Gauge
16 Gauge
Installation Type
Left Side
Leg Construction
Galvanized Steel
Material
Stainless Steel
Number of Compartments
1 Compartment
Stainless Steel Type
Type 304
Style
L Shaped
Type
Dirty / Soiled Dishtables
Eagle Group SDTCL-72-16/3 Details
Provide plenty of space to rinse china and glassware, remove scraps, and load warewashing racks by adding this Eagle Group SDTCL-72-16/3 72" left dishlanding soil L-shape dishtable to your warewashing system. This table is made of 16 gauge type 304 stainless steel for long-lasting durability and has a built-in 20" x 20" x 5" pre-rinse sink punched for a standard basket drain. Plus, this unit is supplied with a hole for the installation of a pre-rinse faucet (sold separately).
To aid in scraping plates and dishes, this dishtable comes standard with a cut-out for a scrap block. It also has an 8" high backsplash to protect your walls from water damage and impact from warewashing racks. A 3" upturn on the remaining sides help contain excess water that drips from your dishes. Plus, the smooth 1 1/2" rounded edge helps to make this table safer for employee use since it eliminates sharp corners and edges.
This dishtable has an L-shape design to fit into a corner, allowing you to utilize the space in your facility as efficiently as possible. It's made to connect to the left side of your dish machine; the lip to connect the table to the dish machine is on the right-hand side, while the legs are on the left side. The 1 5/8" diameter galvanized legs also come equipped with welded cross-bracing to provide additional support for heavily loaded dishracks. To remain level on an uneven floor, the non-marking bullet feet adjust up to 1".
Overall Dimensions:
Left to Right: 72"
Front to Back: 30"