Eagle Group BDBS18-24 Spec-Bar 2000® Stainless Steel Underbar Blender Station with Drainboard - 18" x 29"
Item number  575bdbs1824MFR number  BDBS18-24
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
UPC Code:400012252785
Other Products from this Line
Eagle Group BDBS18-24 Specs
Shipping Weight
47 lb.
Length
18 Inches
Width
29 Inches
Blender Stations Without Cold Plate
Eagle Group BDBS18-24 Details
Prepare frozen and specialty drinks with remarkable ease by adding this Eagle Group BDBS18-24 Spec-Bar 2000® stainless steel underbar blender station with drainboard to your bar area. Items found within the Spec-Bar 2000® series of underbar equipment line up perfectly with each other, creating a uniform look across any bar. In addition to a number of eye-catching features, this blender station boasts an extended 8" backsplash to create a truly one-of-a-kind unit. Designed for high volume mixing areas, this unit expedites the preparation process and gets drinks into customers' hands quicker.
The perforated drainboard top is removable for easy cleaning and is paired with a 1 1/2" IPS drain for quick drying of blender jars or glasses. It also makes cleanup easy in the case of spills or drips while pouring blended beverages. In addition, this blender station features a 10" deep recessed blender shelf with an integrated grommet hole for cord access.
Overall Dimensions:
Length: 18"
Width: 29"
Height: 37"
Work Surface Height: 30"
Backsplash Height: 7"