Eagle Group BDBS12-19 Spec-Bar 2000® Stainless Steel Underbar Blender Station with Drainboard - 12" x 24"
Item number  575bdbs1219MFR number  BDBS12-19
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Ideal for high-volume mixing
  • Made of type 304 stainless steel
  • 20 gauge back, sides, front panel, drain pan, and perforated insert
  • 18 gauge blender shelf with 14 gauge ends
  • Leg channels, legs, and crossbracing are 16 gauge, type 304 stainless steel
  • Designed to align with other equipment from the Spec Bar series
  • Drainboard includes a lift-out perforated stainless steel insert
  • 1 1/2" IPS threaded drain with a nut and washer
UPC Code:400012252044
Other Products from this Line
Eagle Group BDBS12-19 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
40 lb.
Length
12 Inches
Width
24 Inches
Height
37 Inches
Backsplash
With Backsplash
Drain Size
1 1/2 Inches
Features
Made in America NSF Certified
Gauge
14 - 20 Gauge
Leg Construction
Stainless Steel
Material
Stainless Steel
Stainless Steel Type
Type 304
Type
Blender Stations Without Cold Plate
Eagle Group BDBS12-19 Details
Prepare frozen and specialty drinks with remarkable ease by adding this Eagle Group BDBS12-19 Spec-Bar 2000® stainless steel underbar blender station with drainboard to your bar area. Items found within the Spec-Bar 2000® series of underbar equipment line up perfectly with each other, creating a uniform look across any bar. In addition to a number of eye-catching features, this blender station boasts an extended 8" backsplash to create a truly one-of-a-kind unit. Designed for high volume mixing areas, this unit expedites the preparation process and gets drinks into customers' hands quicker.
The perforated drainboard top is removable for easy cleaning and is paired with a 1 1/2" IPS drain for quick drying of blender jars or glasses. It also makes cleanup easy in the case of spills or drips while pouring blended beverages. In addition, this blender station features a 10" deep recessed blender shelf with an integrated grommet hole for cord access.
This unit boasts all type 304 stainless steel construction including:
- 20 gauge backsplash, sides, front panel, drain pan, and perforated insert
- 1 5/8" O.D. 16 gauge legs with stainless steel adjustable bullet feet
- 16 gauge leg channels and crossbracing
Overall Dimensions:
Length: 12"
Width: 24"
Height: 37"
Work Surface Height: 30"
Backsplash Height: 7"