Item number 575b2ct12d7MFR number B2CT-12D-18-7
(6,687 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 3-4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
UPC Code:400011026158
Make sure your ice and beverages are easily accessible with the Eagle Group B2CT-12D-18-7 24" underbar cocktail / ice bin! This underbar cocktail / ice bin comes with a post-mix cold plate with seven stainless steel tubing circuits. It is mounted flush with the bottom of the interior bowl for fast and easy cleaning, and it includes 1/4" O.D. tubing connections. This 12" deep ice bin can hold up to 94 lb. of ice at a time, making it ideal for bars, clubs, restaurants, and other high-demand locations. Its six bottle holders let you keep your most popular mixes and liquors on hand at all times, and the interior bin is fabricated and fully insulated to retain cool temperatures. Its heavy gauge, corrosion-resistant, type 304 stainless steel and galvanized steel structure provides outstanding durability. It features a 22 gauge stainless steel top, front, backsplash, and ice bin, while the backsplash and bottom are made of galvanized steel.
A 1 1/2" drain lets you easily empty the ice bin for quick cleaning and sanitizing after service, and a 5" backsplash helps to contain any spills and splashes. For adequate support, this unit is mounted on 1 5/8" O.D. galvanized steel tubular legs with welded cross bracing and adjustable bullet feet. Plus, it has a bullnose front edge for added comfort and safety.
Overall Dimensions:
Length: 24"
Width: 20"
Height: 33 1/2"
Work Surface Height: 30"