DoughXpress D-TXA-2-18-WH 18" Dual-Heat Air Automatic Heavy Duty Pizza / Tortilla Dough Press - 240V, 3100W
Item number  325dtxa218whMFR number  D-TXA-2-18W (11235)
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 18'' platen allows for variable crust sizes
  • Heavy duty stainless steel construction
  • Digital temperature control with timer and heating indicating light
  • Emergency stop and two start buttons for hands free operation
  • Bottom swing out design saves space; 3100W, 220V
UPC Code:400011068714
Works With
DoughXpress D-TXA-2-18W (11235) Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
250 lb.
Width
18 3/16 Inches
Depth
24 11/16 Inches
Height
Amps
12.7 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
240 Volts
Wattage
3,100 Watts
Color
White
Design
Heavy Duty
Features
Made in America
Heating Style
Dual Plate
Maximum Temperature
450 Degrees F
Operation
Air Automatic
Plug Type
NEMA 6-20P
Press Dimensions
18" Round
Press Shape
Round
Type
Pizza Dough Presses Tortilla Presses
DoughXpress D-TXA-2-18W (11235) Details
Press, flatten or bake tortillas in just seconds with the DoughXpress D-TXA-2-18-WH air-automatic dual-heat 18" round tortilla press. This heavy duty manual press is an easy, affordable way to boost production time and improve the finished product. Integrated dual heated platens allow for pressing thinner products, aid dough flow while keeping it from shrinking back, and permit the dough to be pressed straight from the refrigeration unit.
The DoughXpress D-TXA-2-18-WH manual 18'' round tortilla press requires a 220V electrical connection.