Delfield STD4460NP-12 60" 4 Drawer Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  305sd4460p12MFR number  STD4460NP-12
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 5-6 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Top rail holds (12) 1/6 size food pans (included)
  • Each drawer holds one 12” x 20” pan, three 1/9 size and three 1/6 size (sold separately)
  • Front-breathing design allows for zero clearance installation
  • Stainless steel exterior sides, top, and front; ABS interior sides won't dent or corrode
  • 1/3 hp compressor uses R290 refrigerant; 115V
UPC Code:400015285506
Delfield STD4460NP-12 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
495 lb.
Length
60 1/8 Inches
Width
31 1/2 Inches
Height
Cutting Board Length
60 Inches
Cutting Board Width
10 Inches
Nominal Width
60 Inches
Cutting Board Height
1/2 Inch
Overall Height
Work Surface Height
36 Inches
Amps
6 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
12 Pans
Access Type
Drawers
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Style
Front Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Features
Made in America NSF Certified
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/3 hp
Number of Drawers
4 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Top Type
Standard Top Workstation Refrigerators
Type
Prep Refrigeration
Delfield STD4460NP-12 Details
Keep service running smoothly in your sub shop, cafeteria, or hospital with this Delfield STD4460NP-12 60" 4 drawer refrigerated sandwich prep table! With a large 12 pan top rail capacity, this unit holds all of your salad toppings and helps streamline service. The patented air screen keeps your food fresh for service by maintaining its cold temperature without drying out products. Plus, a mounted 10" wide polyethylene cutting board makes preparing more salad toppings directly on your unit a breeze. A bent-in full-length handle makes accessing your products easy, and 5" casters are featured for easy cleaning.
This unit's top and front are constructed of high-quality stainless steel with a durable ABS plastic interior for long-lasting use. Dual-level pan brackets allow pans to be lowered an additional inch into the unit, giving you storage flexibility. The top drawers each hold one full size 12" x 20" pan, three 1/9 size and three 1/6 size 4"-6" deep pans (sold separately), and each bottom drawer holds one 12" x 20" pan, three 1/9 size and three 1/6 size 4" deep pans (sold separately). High-density, foamed-in-place polyurethane insulation helps lower energy costs while environmentally friendly R290 refrigerant keeps your unit cold. Plus, all units are completely front-breathing to ensure you can place the unit against a wall or build in to an existing cabinet.
Featuring ACT solid-state electronic control, this unit is a reliable choice for your establishment. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Length: 60 1/8"
Width: 31 1/2"
Height: 42 1/8"
Working Height: 36"
Overall Height:42 1/8"
Cutting Board Dimensions:
Length: 60"
Width: 10"