Delfield STD4448NP-12M 48" 4 Drawer Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  305sd448p12mMFR number  STD4448NP-12M
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 5-6 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Top rail holds (12) 1/6 size food pans (included)
  • Each drawer holds one 12” x 20” pan, three 1/9 size and three 1/6 size (sold separately)
  • Front-breathing design allows for zero clearance installation
  • Stainless steel exterior sides, top, and front; ABS interior sides that won't dent or corrode
  • 1/3 hp compressor uses R290 refrigerant; 115V
UPC Code:400015285476
Delfield STD4448NP-12M Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
495 lb.
Length
48 1/8 Inches
Width
31 1/2 Inches
Height
Cutting Board Length
48 Inches
Cutting Board Width
8 Inches
Nominal Width
32 Inches
Cutting Board Height
1/2 Inch
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
12 Pans
1/9 Size Pan Capacity
12 Pans
Access Type
Drawers
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Style
Front Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Features
Made in America NSF Certified
Horsepower
1/3 hp
Number of 1/6 Size Pans Included
Number of Drawers
4 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Top Type
Mega Top
Type
Prep Refrigeration
Delfield STD4448NP-12M Details
Keep service running smoothly in your sub shop, cafeteria, or hospital with this Delfield STD4448NP-12M 48" 4 drawer mega top refrigerated sandwich prep table! With a large 12 pan top rail capacity, this unit holds all of your salad toppings and helps streamline service. Plus, the mega top design provides all the product storage you need while being a compact assembly area. The patented air screen keeps your food fresh for service by maintaining its cold temperature without drying out products. Plus, a mounted 8" wide polyethylene cutting board makes preparing more salad toppings directly on your unit a breeze. A bent-in full-length handle makes accessing your products easy, and 5" casters are featured for easy cleaning.
This unit's top and front are constructed of high-quality stainless steel with a durable ABS plastic interior for long-lasting use. Dual-level pan brackets allow pans to be lowered an additional inch into the unit, giving you storage flexibility. The top drawers each hold one full size 12" x 20" pan, three 1/9 size and three 1/6 size 4"-6" deep pans (sold separately), and each bottom drawer holds one 12" x 20" pan, three 1/9 size and three 1/6 size 4" deep pans (sold separately). High-density, foamed-in-place polyurethane insulation helps lower energy costs while environmentally friendly R290 refrigerant keeps your unit cold. Plus, all units are completely front-breathing to ensure you can place the unit against a wall or build in to an existing cabinet.
Featuring ACT solid-state electronic control, this unit is a reliable choice for your establishment. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Length: 48 1/8"
Width: 31 1/2"
Height: 44 1/2"
Cutting Board Dimensions:
Length: 48"
Width: 8"
Height: 1/2"
Attention CA Residents:
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.