Delfield 186114BSTMP 114" ADA Height Worktop Refrigerator
Item number  305186114bsaMFR number  186114BSTMP W/4"" CASTERS
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stainless steel top, doors, sides, and interior back and floor
  • 4" high backsplash helps protect wall and prevents supplies from falling
  • Each door opens to 1 removable epoxy-coated shelf
  • Electronic temperature controls for easy operation
  • 1/3 hp compressor uses eco-friendly R290 refrigerant
  • 4" casters makes it easy to move for cleaning; features ADA-compliant working height
  • 115V, 1/3 hp
UPC Code:400012955747
Other Products from this Line
Delfield 186114BSTMP W/4"" CASTERS Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
685 lb.
Width
114 Inches
Depth
31 1/2 Inches
Height
38 Inches
Work Surface Height
34 Inches
Amps
6.3 Amps
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Backsplash
With Backsplash
Capacity
33 cu. ft.
Compressor Location
Side Mounted
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
ADA Compliant Made in America NSF Certified
Hinge Location
Left
Horsepower
1/3 hp
Number of Shelves
1 Shelf
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
ADA Height
Temperature Range
36 Degrees F
Delfield 186114BSTMP W/4"" CASTERS Details
Maximize your back-of-house space with this Delfield 186114BSTMP 114" ADA height worktop refrigerator. Featuring a sleek stainless steel top and 4" high backsplash, the unit makes for a great, versatile work surface. The backsplash helps prevent supplies and ingredients from falling behind the unit, while also protecting the wall from the inevitable spill or splatter.
With stainless steel exterior ends and a galvanized steel back and bottom, this refrigerator is built to withstand harsh, commercial kitchen environments. The doors even feature snap-in magnetic gaskets that are easy to replace, helping prolong the life of the unit and optimize its performance. 4" casters are included too, giving the unit an ADA-compliant working height and making it easy to move for cleaning. The refrigerator requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 114"
Depth: 31 1/2"
Height: 38"
Work Surface Height: 34"
Capacity: 33 cu. ft.
Attention CA Residents:
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ADA Compliant
    ADA Compliant
    This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.