Item number 255mcb36pkglMFR number CV-MCB-36PKG
(12,691 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Customers Also Viewed
Usually Ships in 5-7 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
UPC Code:400011001018
A convenient storage shelf and angled legs provide durablity while the tank holder, located on the back of the unit, provides support for a standard 20 lb. propane tank. Whether you're grilling cheeseburgers and hotdogs or pineapple and kabobs, the 34" x 21" of cooking surface make this lightweight charbroiler ideal for all of your grilling needs!
This Crown Verity MCB-36-PKG is made portable by (2) 14" wheels and 2 total-lock casters to allow seamless transition between locations. In addition, water pans with drain ports help reduce any grease fire hazard and allow for easy cleaning at the end of every meal. Perfect for country clubs, resorts, and hotels, this unit will withstand consistent use and varying outdoor conditions to ensure longevity. Plus, it comes fully assembled so you can begin grilling delicious entrees for your guests right away!
Overall Dimensions:
Width: 44"
Depth: 28"
Height: 36"
Cooking Surface:
Width: 34"
Depth: 21"