Item number  255mcb36pkglMFR number  CV-MCB-36PKG
Customers Also Viewed
Crown Verity MCB-36PRO Professional Series Liquid Propane 36 inch Mobile Outdoor Grill with Accessory Package
Crown Verity MCB-36PRO Professional Series Liquid Propane 36" Mobile Outdoor Grill with Accessory Package
Add to Cart
Usually Ships in 5-7 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • (5) 15,000 BTU burners and (1) 4,500 BTU burner
  • Lightweight, stainless steel construction
  • Set includes roll dome, removable end shelf, outdoor cover, and bun rack
  • Supports propane tank up to 20 lb.
  • Two stage regulator and hose maintain pressure
  • Easy-clean water pans with drain ports for grease fire prevention
  • (2) 14" wheels with 2 total-lock casters for mobile and stationary use
  • Lifetime warranty on grill body and cooking grates; 10 year warranty on burners
UPC Code:400011001018
Works With
View All Items
Crown Verity CV-MCB-36PKG Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
292 lb.
Width
44 Inches
Depth
28 Inches
Height
36 Inches
Cooking Surface Width
34 Inches
Cooking Surface Depth
21 Inches
Assembly Options
Fully Assembled
Features
Add-On Shelf Bun Rack Dome Cover Outdoor Cover Roll Dome Lid
Grill / Griddle Usage
Low Production
Installation Type
Freestanding
Lid
With Lid
Material
Stainless Steel
Number of Burners
5 Burners
Power Type
Liquid Propane
Preheat Time
6 Minutes
Total BTU
79,500 BTU
Type
Grills
Usage
Grills With Casters
Crown Verity CV-MCB-36PKG Details
A convenient storage shelf and angled legs provide durablity while the tank holder, located on the back of the unit, provides support for a standard 20 lb. propane tank. Whether you're grilling cheeseburgers and hotdogs or pineapple and kabobs, the 34" x 21" of cooking surface make this lightweight charbroiler ideal for all of your grilling needs!
This Crown Verity MCB-36-PKG is made portable by (2) 14" wheels and 2 total-lock casters to allow seamless transition between locations. In addition, water pans with drain ports help reduce any grease fire hazard and allow for easy cleaning at the end of every meal. Perfect for country clubs, resorts, and hotels, this unit will withstand consistent use and varying outdoor conditions to ensure longevity. Plus, it comes fully assembled so you can begin grilling delicious entrees for your guests right away!
Overall Dimensions:
Width: 44"
Depth: 28"
Height: 36"
Cooking Surface:
Width: 34"
Depth: 21"