Crown Verity CV-RCB-36RDP Liquid Propane 36" Mobile Outdoor Grill with Roll Dome and Bun Rack - 79,500 BTU
Item number  255rcb36rdpMFR number  CV-RCB-36RDP
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Features a roll dome, bun rack, and double crash bars for added safety and mobility
  • Designed with a 28” x 21” cooking surface, allowing you to grill multiple foods at once
  • Built with 304 series stainless steel that's weatherproof and rust-resistant
  • Boasts 5 burners that total 79,500 BTU
  • Ideal for off-site catering and on-the-go events
UPC Code:400014131736
Works With
Crown Verity CV-RCB-36RDP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
228 lb.
Width
45 Inches
Depth
28 Inches
Height
53 Inches
Cooking Surface Width
58 Inches
Cooking Surface Depth
21 Inches
Assembly Options
Fully Assembled
Casters
With Casters
Color
Silver
Cooking Surface Area
588 Square Inches
Features
Bun Rack Dome Cover Roll Dome Lid
Installation Type
Freestanding
Lid
With Lid
Material
Stainless Steel
Number of Burners
5 Burners
Power Type
Liquid Propane
Preheat Time
5 Minutes
Total BTU
79,500 BTU
Type
Grills
Usage
Grills With Casters
Crown Verity CV-RCB-36RDP Details
Prepare burgers, hot dogs, steaks, chops, or kebabs in no time with the Crown Verity CV-RCB-36RDP liquid propane 36" mobile outdoor grill with roll dome and bun rack. Designed with the outdoors and frequent transportation in mind, this grill is made of 304 stainless steel with handles on each end and double crash bars to protect the controls from damage. Its 14" rear wheels and 2 total lock casters allow you to easily navigate the grill over any type of terrain, from cobble stones to grass.
Overall Dimensions:
Width: 45"
Depth: 28"
Height: 53"
Cooking Dimensions:
Width: 58"
Depth: 21"