Crown Verity CV-MCB-60RGP-NG Natural Gas 60" Mobile Outdoor Grill with RGP Roll Dome and Griddle
Item number  255mcb60pkg8MFR number  CV-MCB-60RGP-NG
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
  • 8 burners that total 129,000 BTUH
  • Includes (1) 30" roll dome, (1) 30" removable griddle, and (1) 30" cooking grate
  • 2 rugged wheels provide easy mobility while 2 locking casters keep the unit stationary
UPC Code:400013809872
Works With
Crown Verity CV-MCB-60RGP-NG Specs
Shipping Weight
466.5 lb.
Width
69 Inches
Height
52 Inches
Cooking Surface Width
58 Inches
Cooking Surface Height
36 Inches
Features
Dome Cover Roll Dome Lid
Grill / Griddle Usage
High Production
Installation Type
Freestanding
Lid
With Lid
Number of Burners
8 Burners
Power Type
Natural Gas
Preheat Time
5 Minutes
Shape
Rectangle
Temperature Settings
Adjustable
Total BTU
129,000 BTU
Grills With Casters
Crown Verity CV-MCB-60RGP-NG Details
Cook high-quality grilled food at your next event with the Crown Verity CV-MCB-60RGP-NG natural gas 60" mobile outdoor grill! Whether you're catering with it or hosting a big event at your hotel, this high-performance stainless steel grill will withstand frequent use while delivering excellent results. This grill comes with a 10' quick disconnect gas hose so that you can easily tap into your natural gas supply line, allowing you to quickly hook up and tear down your grill station. It boasts eight burners placed every 5 3/4" to ensure the most even heat pattern possible, and it produces up to 129,000 BTUH. It heats to cooking temperature within five minutes, which means that you can complete your food prep and get right to work with little wasted time.
The RGP roll dome / griddle packing includes (1) 30" roll dome and (1) 30" bun rack, as well as (1) 30" removable griddle and (1) 30" cooking grate. The griddle features a 5/16" thick cold rolled steel plate with splash guards and a removable grease tray, allowing you to use your charbroiler to make delicious pancakes, bacon, and eggs. The dome, when closed, can increase production rates by as much as 40%, while optional bun / warming rack (sold separately) allows you to toast up plenty of crisp hot dog buns or simply keep food warm. However you choose to use it, this convenient grill set provides optimum versatility to churn out a wide variety of menu items.
With a 58" x 21" cooking surface, you'll find the ideal balance of convenient size and efficient production. The body, legs, cooking grates, burners, under shelf, radiants, water pans, fasteners, and pilot tubes are all constructed with 304 series stainless steel for long-term durability and improved sanitation. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. With two 14" wheels and two lockable casters, you'll be able to position this grill in the optimal spot for your operation.
Overall Dimensions:
Width: 69"
Depth: 28"
Cooking Height: 36"
Height (with Roll Dome): 52"
Height (with Griddle): 43 1/2"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 58"
Depth: 21"