Crown Verity CV-MCB-60-SI50/100-RDP Liquid Propane 60" Mobile Outdoor Grill with Single Gas Connection, 50-100 lb. Tank Capacity, and Double Roll Dome Package
Item number  255mcb602rdrMFR number  CV-MCB-60-SI50/100-RDP
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
  • Eight burners totaling 129,000 BTUH
  • Built with 14" wheels and two locking casters for improved mobility
  • Double roll dome package includes (2) 30" roll domes and (2) 30" bun racks
UPC Code:400013457752
Works With
View All Items
Crown Verity CV-MCB-60-SI50/100-RDP Specs
Shipping Weight
297 lb.
Width
70 Inches
Height
52 Inches
Cooking Surface Width
58 Inches
Cooking Surface Height
37 Inches
Features
Bun Rack Dome Cover Roll Dome Lid
Lid
With Lid
Number of Burners
8 Burners
Power Type
Liquid Propane
Total BTU
129,000 BTU
Grills With Casters
Crown Verity CV-MCB-60-SI50/100-RDP Details
Cook high-quality grilled food at your next event with the Crown Verity CV-MCB-60-SI50/100-RDP liquid propane 60" mobile outdoor grill with single gas connection, 50-100 lb. tank capacity, and double roll dome package! Whether you're catering with it or hosting a big event at your hotel, this high-performance, stainless steel grill will withstand frequent usage while delivering excellent results. This grill utilizes a single-gas inlet, and it's adapted for 50-100 lb. propane tanks to give you hours of reliable performance. It boasts eight burners placed every 5 3/4" to ensure the most even heat pattern possible, and it produces up to 129,000 BTUH. It heats to cooking temperature within five minutes, which means that you can unload the grill, set your prep space up, and get right to work with little wasted time.
It ships fully assembled with the double roll dome package, which includes two 30" roll domes and two 30" bun racks. When closed, the domes can increase production rates by as much as 40%, and the bun / warming racks will allow you to toast up plenty of crisp hot dog buns or simply keep food warm. With a 58" x 21" cooking surface, high-volume cooking has never been easier. The body, legs, cooking grates, burners, under shelf, radiants, water pans, fasteners, and pilot tubes are all constructed with 304 series stainless steel for long-term durability and improved sanitation. Water pans with drain ports not only help make cleaning a breeze, but also reduce grease fire hazards for added safety. With two 14" wheels and two lockable casters, you'll be able to position this grill in the optimal spot.
Overall Dimensions
Width: 70"
Depth: 28"
Cooking Height: 37"
Height (with Roll Dome): 52"
Cooking Surface Dimensions
Width: 58"
Depth: 21"