Cres Cor RO151FUA18DX Quiktherm Rethermalization Oven with Deluxe Controls - 208V, 3 Phase, 8kW
Item number  265rofu18dxcMFR number  RO151FUA18DX
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Slow convected air system promotes natural browning for fuller flavor and retention of juices
  • Deluxe LED digital controls with 18 programmable menus and 3" temperature probe
  • Field-reversible insulated dutch doors help to prevent temperature loss
  • Comes with 18 sets of universal wire pan slides that are adjustable on 1 1/2" centers
  • 208V, 3 Phase, 8kW
UPC Code:400012411977
Works With
Cres Cor RO151FUA18DX Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
392 lb.
Width
28 3/4 Inches
Depth
37 3/4 Inches
Height
Interior Width
Interior Depth
Interior Height
58 Inches
Amps
23 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
3 Phase
Voltage
208 Volts
Wattage
8,000 Watts
Cabinet Size
Full Height
Construction
Stainless Steel
Control Type
Classic
Features
Made in America Rethermalizer
Interior Configuration
Slides
Maximum Temperature
350 Degrees F
Number of Doors
2 Doors
Plug Type
NEMA L15-30P
Power Type
Electric
Type
Cook & Hold Ovens
Cres Cor RO151FUA18DX Details
For your rethermalizing and slow roasting needs, add this Cres Cor RO151FUA18DX Quiktherm rethermalization oven to your kitchen! It features 8kW of heating power and a slow convected air system to promote the best browning and to help seal in food's natural juices.
This retherm oven comes with deluxe controls that allow for more versatility and programmability than the standard type of controls. With the deluxe version, you also have the ability to program in up to 18 menus - plus, it has a 3" food probe for even more accurate cooking or rethermalizing! The maximum temperature of this oven is 350 degrees Fahrenheit and, since the control module has a large temperature display, you can easily see what the set point is for the interior of the oven compartment. And, the controls are located at the top of the unit for easy access and to keep them out of the way of accidental bumps, drips, or spills.
For long-lasting durability and a professional appearance, this oven is made entirely with stainless steel. On the inside, it features coved corners so you can easily clean out spills, drips, or crumbs at the end of the day. On the outside, the cabinet has an integral drip trough to help make sure that any condensation collects in the drip pan and not on your floor. This helps to prevent slipping hazards to make sure your employees stay safe. Plus, this oven also has 5" heavy-duty swivel casters that allow you to easily move the oven for cleaning or maintenance.
To make it easy for your staff to load and unload food pans, this model comes with 18 sets of stainless steel wire universal angle brackets. The brackets can accommodate 22" x 20" pans, 10" x 20" pans, full size steam table pans, full size sheet pans, and even 14" x 18" service trays.
This model requires a 208V, 3 phase electrical connection for operation and has an 8kW output.
Overall Dimensions:
Left to Right: 28 3/4"
Front to Back: 37 3/4"
Height: 73 11/16"
Interior Dimensions:
Left to Right: 21 3/4"
Front to Back: 26 7/8"
Height: 58"