Cotterman Series 1000 16" x 10" x 50" 5-Step Gray Powder-Coated Steel Rolling Ladder with UnaGrip Serrated Tread D0460092-10 - 450 lb. Capacity
Item number  152d46921MFR number  D0460092-10
Usually Ships in 10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • All-welded steel construction provides exceptional durability
  • Gray powder-coated finish for superior resilience
  • UnaGrip serrated tread ensures safe climbing and helps to prevent falls
  • Rolling design features SafeLock for secure yet effortless mobility
  • Ships fully assembled; 450 lb. load rating
UPC Code:400016562194
Other Products from this Line
Cotterman D0460092-10 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
77 lb.
Height
80 Inches
Base Length
40 Inches
Base Width
40 Inches
Step Width
16 Inches
Top Step Depth
10 Inches
Top Step Height
50 Inches
Working Height
116 Inches
Assembly Options
Fully Assembled
Capacity
450 lb.
Caster Type
2 Rigid 2 Swivel
Casters
With Casters
Color
Gray
Features
ANSI Certified Locking Made in America Wheels
Finish
Powder-Coated
Material
Steel
Number of Steps
5 Steps
Product Line
Cotterman Series 1000
Tread Style
Serrated
Type
Rolling Ladders
Cotterman D0460092-10 Details
For safe, reliable access to hard-to-reach areas, rely on the Cotterman Series 1000 rolling ladder. This ladder boasts a 16" wide tread and 10" deep top step, providing ample foot room and plenty of space to extend your reach. Its robust, all-welded steel construction provides ultimate durability, while the gray powder-coated finish makes it highly resistant to scratching, corrosion, and weathering. The tube members are made of 1" steel, and there are 8 stairway tread support welds per step to deliver the security and stability you need to get the job done. Plus, the steps include a UnaGrip serrated tread to ensure safe climbing and help prevent falls.
Overall Dimensions:
Height: 80"
Working Height: 116"
Step Width: 16"
Top Step Depth: 10"
Top Step Height: 50"
Capacity: 450 lb.
Base Dimensions:
Length: 40"
Width: 40"