Cambro CVC75BW12 Black Customizable Polyethylene Open Well Vending Cart with Green Laminated Wrap - 75" x 33 1/2" x 38 3/4"
Item number  214cvc75bw12MFR number  CVC75BW12
Usually Ships in 4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Perfect for mobile meal service at schools, sporting venues, or other offsite locations
  • (5) 6” locking swivel casters enable easy transport; fits through 36" door frames
  • Black polyethylene body and laminated vinyl front wrap are ideal for indoor / outdoor use
  • Insulated open counter well has ball-valve drain releases on both sides for quick cleanup
  • Open base storage system offers 3 spacious compartments with 2 removable shelves
UPC Code:10099511088949
Works With
Boost your mobile meal service with this Cambro CVC75BW12 black polyethylene open well vending cart.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • Customizable
    Customizable
    This item can be customized to promote your brand, company, or event.
Simple Operation and Cleanup
Designed to support your heaviest loads, this item features an 800 lb. weight capacity and an insulated counter well that's perfect for keeping beverages or snacks on ice. The convenient ball-valve drain releases on either side of the well encourage quick cleanup too. It features (5) 6" locking swivel casters with precision bearings for easy maneuverability and fast, efficient setup.
Built-In Prep Station
Each unit also comes with a removable well cover for creating your own staging area or prep station. Additionally, the well's open design is able to hold up to (5) 6" deep gastronorm full size food pans (sold separately) for keeping fresh ingredients nearby and ready to serve. You can even invest in Cambro Camchillers to make sure produce stays cold for hours or buy Cambro divider bars if you wish to maximize your food pan configurations!
3 Spacious Compartments
Easy To Transport
This unit fits through standard 36" doors frames, enabling you to transport the cart nearly anywhere it's needed!