Carnival King CCM21CTK Cotton Candy Machine with 21" Stainless Steel Bowl, Floss Bubble, and Cart - 110V, 1050W
Item number  382ccm21ctk
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Makes 2 cones per minute (120 per hour) with 21” stainless steel bowl and simple controls
  • Spinning head with metal construction releases cotton candy vertically to prevent clogging
  • Equipped with plastic net and stabilizing clips to easily create fluffy cones
  • Conveniently mobile and complete with side shelves and a clear floss bubble
  • Pays for itself in just a few hours; 110V, 1050W
  • Note: only the cotton candy machine holds the ETL certification
UPC Code:400015271578
Works With
View All Items
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Durable, High Performance Design
This unit's reliable belt-driven operation relies on 1050W of power for high volume production and features a large 21" diameter stainless steel bowl to stand tough against the rigors of everyday use. It also comes with clamps that hold down the bowl during use to minimize vibration, making operation smooth and quiet! This cotton candy machine requires a 110V electrical connection for operation.