Cajun Custom Cookers TSO-72SS304 Tasso 72" NSF Reverse Flow Smoker Grill
Item number  49atso72ss304MFR number  TSO-72SS304
This Product is no longer available
Browse our full selection
See more products
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
Product Overview
  • Versatile reverse flow system can smoke, grill, steam, and griddle
  • Built-in stovetop feature can fuel a cabinet smoker or warmer attachment (sold separately)
  • Hybrid unit is compatible with wood logs and chunks, coal, or a combination of the two
  • Constructed from durable 1/4" 304 stainless steel with compact 24" diameter
  • Universal mounting bracket for a trailer, cart, or stand (all sold separately) to use at events
UPC Code:400016488470
Cajun Custom Cookers TSO-72SS304 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
900 lb.
Width
72 Inches
Diameter
24 Inches
Cooking Surface Width
68 Inches
Color
Black
Cooking Surface Area
2,720 Square Inches
Features
Built-In Stovetop Made in America NSF Certified
Grill / Griddle Usage
High Production
Lid
With Lid
Power Type
Charcoal Wood
Product Line
Cajun Custom Cookers Tasso
Stainless Steel Type
Type 304
Type
Smokers
Usage
Towable Outdoor Grills
Cajun Custom Cookers TSO-72SS304 Details
For those looking for a versatile cooking machine, the Cajun Custom Cookers Tasso 72" NSF reverse flow smoker grill is the perfect choice. This unit can smoke, grill, steam, and even griddle to give you the most options for cooking up your favorite dishes. Plus, it has a built-in stovetop feature on the insulated firebox that can fuel an additional vertical smoker or warmer attachment (sold separately). This unit boasts a hybrid design and can be used with wood logs and chunks, coal, or a combination of the two. Its advanced design creates the cleanest burn and uses only half of the fuel as other models its size.
This unit is built from 1/4" 304 stainless steel to last through rigorous cooking sessions. The heavy-duty construction is perfect for cooking on the road at events or competitions. The stainless steel is corrosion-resistant, easy to clean, and NSF certified for safe use in foodservice applications. The 68" x 18" upper grill grate and 68" x 23" lower grill grate provide ample cooking space that is perfect for cooking for large crowds of people, while the 24" diameter makes it a compact unit to transport. The reverse flow system allows for even smoking and grilling.
Overall Dimensions:
Diameter: 24"
Width: 72"