Beverage-Air WTRD93AHC-4-23 93" Compact 1 Door, 4 Drawer Worktop Refrigerator with 3" Casters
Item number  185wrd93ah4aMFR number  WTRD93AHC-4-23
Product Overview
  • 2 1/2" thick worktop with 4" built-in backsplash great for a variety of tasks
  • Features foamed-in-place, 2" thick polyurethane insulation to maintain proper temperatures
  • Self-closing door is designed with magnetic gasket to ensure full closure every time
  • Includes adjustable, epoxy-coated shelves and 3" casters
  • Interior made from aluminum to resist corrosion; 115V, 1/3 hp
UPC Code:400015929547
Other Products from this Line
Beverage-Air WTRD93AHC-4-23 Specs
Shipping Weight
588 lb.
Width
93 1/8 Inches
Depth
35 3/4 Inches
Height
Interior Width
89 Inches
Interior Depth
26 Inches
Interior Height
25 Inches
Work Surface Height
Amps
5 Amps
Hertz
60 Hz
Capacity
29.7 cu. ft.
Color
Silver
Compressor Location
Side Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Made in America
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/3 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
4 Drawers
Number of Shelves
2 Shelves
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Type
Prep Refrigeration Refrigerators
Beverage-Air WTRD93AHC-4-23 Details
This Beverage-Air WTRD93AHC-4-23 93" compact worktop refrigerator features four heavy-duty stainless steel drawers, as well as a single self-closing, positive-seal door, complete with a 120 degree stay open feature. Each drawer is supported on heavy-duty, locking telescoping drawer slides for maximum support.
Two adjustable steel wire shelves within the right cabinet allow for optimal organization within the anodized aluminum interior. To provide quick, out of the way access to your most popular ingredients, sides, entrees, and desserts, the two upper pull-out drawers on the left are designed to accommodate 6" deep pans (sold separately), while the two lower left-side drawers can each fit two 6" deep pans (sold separately).
Thanks to its 1/3 hp compressor, the worktop refrigerator's refrigeration system provides high humidity storage, while maintaining temperatures between 36 and 38 degrees Fahrenheit. To further optimize temperature control, each cabinet is insulated with CFC and HCFC-free 2" thick foamed-in-place polyurethane insulation and a 2 1/2" worktop. The 4" built-in backsplash catches any spills from food debris. This worktop refrigerator requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions:
Width: 93 1/8"
Depth: 35 3/4"
Height: 36 1/2"
Work Surface Height: 32 1/2"
Capacity: 29.7 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 89"
Depth: 26"
Height: 25"