Beverage-Air WTRCS36HC-FLT 36" 2 Drawer Refrigerated Chef Base with Flat Top
Item number  185wtrcs36hfMFR number  WTRCS36HC-FLT
Product Overview
  • Heavy-duty, insulated, and fire-proof 16 gauge top is built to hold countertop equipment
  • Smooth, flat top surface
  • 2 self-closing drawers feature magnetic gaskets and heavy-duty slides; fits full size food pans
  • Stainless steel front, sides, drawers, and grille with a corrosion-resistant aluminum interior
  • Uses environmentally-friendly R290 refrigerant; 1/6 hp, 115V
UPC Code:400013752192
Other Products from this Line
Optimize the space in your kitchen with a Beverage-Air WTRCS36HC-FLT 36" 2 drawer refrigerated chef base with flat top.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Impeccable Drawers
Space Saver
Each drawer fits up to 2 full size, 6" deep food pans. This creates a total of 5.64 cu. ft. of space, which is great for storing a variety of cold products. With countertop equipment placed on top of the unit, this chef base provides both space to store product and space to prepare it, all in the same convenient footprint.
Long Lasting
Eco-Friendly Refrigerant
Casters Included
When it comes time to clean the chef base, its 3" casters help it to roll away from the wall or other cramped space for clearance. The adaptive defrost proactively simplifies regular maintenance, and the 2 casters with brakes lock the unit in place during operation. A 115V electrical connection is required for operation.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Compare to Other Products
Overall Dimensions:
Width:
36 Inches
Depth:
34 3/4 Inches
Height:
24 3/8 Inches
Interior Dimensions:
Interior Width:
Interior Depth:
26 Inches
Interior Height:
Attention CA Residents:
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Beverage-Air WTRCS36HC-FLT today!
Find Parts for this Item
Equivalent Items
  • Beverage-Air WTRCS36-1-FLT-003 (Formerly)
Customer Reviews
4.0
Rated 4 out of 5 stars
2 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • bar
  • chalenge
  • discription
  • doesent
  • equipment
  • far
  • gascket
  • gaskets
  • hard
  • oneone
Showing 2 of 2 reviews
Review by
Jorge A. from Los Taquitos
Posted on 04/18/2023
Verified Purchase
Rated 3 out of 5 stars
Width:
60" (8" Overhang)
Review by
Ann S.
Posted on 12/22/2025
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
64" (4" Overhang)