Beverage-Air WTR48AHC-25 48" Glass Door Worktop Refrigerator with LED Lighting
Item number  185wtr48a25lMFR number  WTR48AHC-25
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 2 1/2" thick worktop with 4" removable backsplash great for a variety of tasks
  • Features foamed-in-place, 2" thick polyurethane insulation for superior cooling
  • Self-closing door is designed with magnetic gasket to ensure full closure every time
  • Interior made from aluminum to resist corrosion
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/6 hp; 115V
UPC Code:400010991358
Works With
Beverage-Air WTR48AHC-25 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
235 lb.
Width
48 Inches
Depth
29 1/4 Inches
Height
39 5/8 Inches
Work Surface Height
Amps
3.3 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Backsplash
With Backsplash
Capacity
13.9 cu. ft.
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Glass
Features
LED Lighting Made in America
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/5 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-134A
Style
Counter Height
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Beverage-Air WTR48AHC-25 Details
This Beverage-Air WTR48AHC-25 48" glass door worktop refrigerator makes a great addition to your prep or service area. Its heavy-duty stainless steel construction and corrosion-resistant aluminum interior are perfect for everyday use in your commercial kitchen.
This refrigeration unit not only provides ample food storage space, it also offers ample work space on its 2 1/2" thick 16 gauge stainless steel worktop surface with a removable 4" high backsplash. Its door design includes a 120 degree stay open feature and self-closing design, perfect for when you have your hands full. Plus, a magnetic gasket always ensures each door is fully closed. The glass doors and LED lighting also offer better product visibility. Inside, the refrigerator comes with 2 adjustable, epoxy coated shelves per section to maximize your organization.
This refrigeration system runs on 1/6 hp compressor, and uses eco-friendly R-134a refrigerant to keep items cool between 36-38 degrees Fahrenheit. Additionally, this model has 6" casters that allow you to move the refrigerator for cleaning and maintenance. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 48"
Depth: 29 1/4"
Height: 39 5/8"
Work Surface Height: 35 5/8"
Capacity: 13.9 cu. ft.
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
2 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • years
  • air
  • average
  • before
  • better
  • expected
  • fine
  • job
  • sandwich
  • several
Showing 2 of 2 reviews
Review by
Joshua C.
Posted on 11/20/2025
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Style:
3" Casters