Beverage-Air WTR48AHC-FLT 48" Worktop Refrigerator with Flat Top
Item number  185wtr48ahfMFR number  WTR48AHC-FLT
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Flat top design without a backsplash
  • 2" thick CFC and HCFC-free foamed-in-place polyurethane insulation retains temperature
  • Durable stainless steel exterior and aluminum interior; 2 1/2" thick worktop
  • Self-closing doors designed with 120 degree stay-open feature
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/5 hp, 115V
UPC Code:400012953620
Works With
Create additional work space in your kitchen with this Beverage-Air WTR48AHC-FLT 48” worktop refrigerator with flat top.
Worktop refrigerators are a convenient addition to any commercial kitchen. With the ability to keep your cold ingredients stored right below the work surface, your staff can work efficiently to complete food prep tasks. Perfect for quickly and neatly storing essential goods, the Beverage-Air WTR48AHC-FLT worktop refrigerator serves as a welcome addition to any fast-paced kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Durable Stainless Steel Exterior
Superior Refrigerated Storage
The interior of this unit comes with 4 epoxy-coated shelves to accommodate any storage need and to give you the flexibility to meet changing menus. And with 2" thick foamed-in-place polyurethane insulation, this unit optimizes temperature control and energy conservation. This unit also runs on eco-friendly R-290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business.
Self-Closing Door Design
Full Electronic Control
6” Casters
A set of 6" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance, while also letting you make the unit stationary when needed.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
Overall Dimensions:
Width:
48 Inches
Depth:
29 1/4 Inches
Height:
35 1/2 Inches
Capacity:
13.9 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width:
44 Inches
Depth:
20 Inches
Height:
23 Inches
Attention CA Residents:
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Beverage-Air WTR48AHC-FLT today!
Find Parts for this Item
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
2 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • years
  • air
  • average
  • before
  • better
  • expected
  • fine
  • job
  • sandwich
  • several
Showing 2 of 2 reviews
Review by
Joshua C.
Posted on 11/20/2025
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Style:
3" Casters