Beverage-Air WTF27AHC-FIP 27" Compact Worktop Freezer with 4" Foamed-In-Place Backsplash
Item number  185wtf27afhcMFR number  WTF27AHC-FIP
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Heavy-duty stainless steel construction durable for commercial use
  • 2" thick CFC and HCFC-free foamed-in-place polyurethane insulation retains temperature
  • Self-closing door is designed with magnetic gasket to ensure full closure every time
  • 2 1/2" thick worktop with 4" foamed-in-place backsplash
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant, 1/4 hp, 115V
UPC Code:400012954030
Other Products from this Line
Create additional work space in your kitchen with this Beverage-Air WTF27AHC-FIP 27” worktop freezer.
Worktop freezers are a convenient addition to any commercial kitchen. With the ability to keep your frozen ingredients stored right below the work surface, your staff can work efficiently to complete food prep tasks. Perfect for quickly and neatly storing essential frozen goods, the Beverage-Air WTF27AHC-FIP worktop freezer serves as a welcome addition to any fast-paced kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Durable Stainless Steel Exterior
Stainless Steel Worktop
This model comes with a durable 2 1/2" thick stainless steel worktop that makes it great for prep work, while the 4" backsplash catches any spills from food debris, and it removes to make cleaning easy.
Full Electronic Control
Superior Frozen Storage
The interior of this unit comes with 2 epoxy-coated shelves to accommodate any storage need and to give you the flexibility to meet changing menus. And with 2" thick foamed-in-place polyurethane insulation, it provides superior energy efficiency and temperature retention, too. This unit features a 1/4 hp compressor and runs on eco-friendly R-290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. In addition, the capillary tube refrigeration system maintains temperatures at 0 degrees Fahrenheit and below to ensure your frozen foods are stored at the proper, safe temperature.
Self-Closing Door Design
Field-Reversible Hinges
Casters Included
A set of 6" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance, while also letting you make the unit stationary when needed.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.