Beverage-Air WTF24AHC-24 24" Single Door Worktop Freezer - Left Hinge
Item number  185wtf24ahlMFR number  WTF24AHC-24
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 7 cu. ft. capacity with two adjustable shelves
  • Durable stainless steel exterior with 2 1/2" thick worktop
  • Cabinet features foamed-in-place polyurethane insulation
  • Interior cabinet holds temperature at 0 degrees Fahrenheit
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant, 1/4 hp, 115V
UPC Code:400012939020
Other Products from this Line
Convenient Storage
A single self-closing door boasts a stay-open feature to allow easy access to your most popular frozen ingredients, entrees, and desserts. In addition, a removable 4" backsplash is connected to the worktop to help keep your walls clean. Additionally, snap-in-place vinyl magnetic gaskets also work to keep the cold air in, while a pair of steel wire and adjustable epoxy-coated shelves maximize your storage capabilities within the interior.
Simple Maintenance
This freezer comes standard with four 6" heavy-duty casters, including two with brakes, so that it may be easily moved for cleaning. Other features include a contoured, anodized aluminum handle, automatic defrost, built-in thermometer, and a non-electric condensate evaporator. Perfect for quickly and neatly storing essential frozen goods, this freezer serves as a welcome addition to any fast-paced kitchen. This unit requires a 115V electrical connection.
Eco-Friendly Refrigerant
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.