Beverage-Air WTF24AHC-23 24" Low Profile Worktop Freezer
Item number  185wtf24ahcaMFR number  WTF24AHC-23
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Low profile design with 3" casters
  • Durable stainless steel exterior with worktop and removable backsplash
  • Cabinet features foamed-in-place polyurethane insulation
  • Includes two steel wire epoxy coated shelves
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 1/4 hp, 115V
UPC Code:400015961752
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Convenient Storage
Simple Maintenance
This freezer comes with 3" casters to make it easy to move for maintenance and cleaning. In addition, a removable backsplash is connected to the worktop to help keep your walls clean. This unit requires a 115V electrical connection.
Eco-Friendly Refrigerant
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.