Beverage-Air WTF20HC-FLT 20" Shallow Depth Worktop Freezer with Flat Top
Item number  185wtf20hcflMFR number  WTF20HC-FLT
Product Overview
  • 2-in-1 design includes both extra frozen storage and a flat top for prepping / plating food
  • Durable stainless steel front, sides, and door and corrosion-resistant aluminum interior
  • Stay-open door with self-closing feature and magnetic gasket for a secure seal
  • Easy-to-use full electronic controls and standard interior thermometer
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant, 1/4 hp, 115V
Shipping Restrictions
  • Not eligible for expedited shipping
UPC Code:400015295024
Works With
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this Beverage-Air WTF20HC-FLT 20" shallow depth worktop freezer with a 2 1/2" thick flat top! Thanks to the 2-in-1 design, your staff not only has a durable worktop to prep food, but they have convenient access to frozen food items for added efficiency. Made of a heavy-duty stainless steel front, sides, and door and a corrosion-resistant aluminum interior, this unit is durable for frequent use in your commercial kitchen.
Simple Maintenance
It also comes with 6" casters, making it easy to move the freezer for cleaning and maintenance. Two of these casters include brakes, steadying the unit for safe use. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Eco-Friendly Refrigerant
This 20" freezer consistently maintains temperatures down to -10 degrees Fahrenheit which can be monitored with a full electronic control. The powerful 1/4 hp compressor circulates eco-friendly R-290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3 making it an environmentally responsible choice for your business.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.