Beverage-Air WTF20HC-25 20" Worktop Freezer with Glass Door
Item number  185wtf20hc25MFR number  WTF20HC-25
Product Overview
  • Glass door makes it easy to see contents without opening the door
  • Durable stainless steel exterior with worktop and removable backsplash
  • Cabinet features foamed-in-place polyurethane insulation
  • Includes two steel wire epoxy coated shelves
  • Uses eco-friendly R-290 refrigerant; 1/4 hp, 115V
UPC Code:400015929349
Simple Maintenance
This freezer comes with 6" casters to make it easy to move for maintenance and cleaning. In addition, a removable 4" backsplash is connected to the worktop to help keep your walls clean. This unit requires a 115V electrical connection.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.