Beverage-Air UCRD72AHC-2-104 72" Low Profile Undercounter Refrigerator with 2 Doors and 2 Drawers
Item number  185urd72a214MFR number  UCRD72AHC-2-104
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Low profile design ensures easy access to cold food storage
  • Durable stainless steel front, sides, top, and drawers with a corrosion-resistant aluminum
  • Two stay-open doors with self-closing feature and magnetic gaskets for a secure seal
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/5 hp
UPC Code:400015259774
Works With
Beverage-Air UCRD72AHC-2-104 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
372 lb.
Width
72 Inches
Depth
32 Inches
Height
31 Inches
Interior Width
68 Inches
Interior Depth
23 1/2 Inches
Interior Height
16 - 23 Inches
Amps
3 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors and Drawers
BTU (LBP)
1,350 BTU
Capacity
17.1 cu. ft.
Color
Silver
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Right
Horsepower
1/5 hp
Material
Stainless Steel
Number of Doors
2 Doors
Number of Drawers
2 Drawers
Number of Shelves
4 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Low Profile
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Type
Refrigerators Undercounter Refrigerators
Beverage-Air UCRD72AHC-2-104 Details
This Beverage-Air UCRD72AHC-2-104 72" low profile undercounter refrigerator is a great solution when you need to increase the refrigerated storage capacity in your kitchen! Made of a durable, heavy-duty stainless steel front, sides, top, and drawers and an aluminum interior, this refrigerator is durable and resistant to corrosion for frequent use in your commercial kitchen.
This 72" undercounter refrigerator consistently maintains temperatures between 36 and 38 degrees Fahrenheit which can be monitored with a full electronic control. It has 2" thick polyurethane insulation and 1/5 hp compressor that runs on eco-friendly R290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3 making it an environmentally responsible choice for your business.
A set of 2 3/4" casters makes it easy to move the freezer for cleaning and maintenance. It also lowers the overall height of the unit, making it great for low counters and other areas with limited space. Two of these casters include brakes, steadying the unit for safe use. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 32"
Height: 31"
Capacity: 17.1 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 68"
Depth: 23 1/2"
Front Height: 23"
Back Height: 16"