Beverage-Air UCRD48AHC-4-104 48" Low Profile Four Drawer Undercounter
Item number  185urd48a414MFR number  UCRD48AHC-4-104
Product Overview
  • Low profile design ensures easy access to cold food storage
  • Durable stainless steel front, sides, top, and drawers with a corrosion-resistant aluminum
  • Drawers have telescoping slides for smooth rolling and locking mechanisms for safe use
  • Four drawers fit 6" deep food pans or (2) 4" deep pans (sold separately)
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/6 hp
UPC Code:400015259729
Create additional storage space in your kitchen with this Beverage-Air UCRD48AHC-4-104 48" low profile four drawer undercounter refrigerator.
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this undercounter freezer! Made of a durable, heavy-duty stainless steel front, sides, top, and drawers and an aluminum interior, this refrigerator is durable and resistant to corrosion for frequent use in your commercial kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Full Electronic Control
This 48" undercounter refrigerator consistently maintains temperatures between 36 and 38 degrees Fahrenheit which can be monitored with a full electronic control. It has 2" thick polyurethane insulation and 1/6 hp compressor that runs on eco-friendly R290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3 making it an environmentally responsible choice for your business.
Convenient Drawers
This unit includes 2 upper pull-out drawers that accommodate 6" deep food pans (sold separately) and 2 lower drawers that can fit (2) 4" deep pans (sold separately). Each drawer is supported by telescoping slides for smooth use and easy access. All drawers also feature a locking mechanism to prevent them from being inadvertently pulled out of the cabinet, keeping your kitchen and staff safe. Plus, their magnetic gaskets ensure a positive seal to reduce temperature loss.
2 3/4" Casters
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.