Beverage-Air UCRD119AHC-8-23 119" Low Profile Eight Drawer Undercounter Refrigerator
Item number  185urd1198lpMFR number  UCRD119AHC-8-23
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stainless steel front, sides, top, and drawers with a corrosion-resistant aluminum interior
  • 8 drawers with magnetic gaskets, stainless steel frames, and locking, telescoping slides
  • Each drawer fits a full size and (3) 1/6 size food pans (sold separately)
  • Full electronic control with an automatic evaporator for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/3 hp, 115V
UPC Code:400014094635
Beverage-Air UCRD119AHC-8-23 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
563 lb.
Width
119 Inches
Depth
32 7/8 Inches
Height
31 1/2 Inches
Interior Width
Interior Depth
26 Inches
Interior Height
25 Inches
Amps
5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Drawers
Capacity
40.5 cu. ft.
Color
Silver
Compressor Location
Side Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Features
Made in America
Horsepower
1/3 hp
Number of Drawers
8 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Low Profile
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Type
Refrigerators Undercounter Refrigerators
Beverage-Air UCRD119AHC-8-23 Details
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this Beverage-Air UCRD119AHC-8-23 119" low profile eight drawer undercounter refrigerator! Made of a durable, heavy-duty stainless steel exterior and aluminum interior, this refrigerator is durable for frequent use in your commercial kitchen. It's built with a 1/2" thick sub-top and has 8 drawers for easy cabinet access.
This 119" undercounter refrigerator consistently maintains temperatures between 36 and 38 degrees Fahrenheit thanks to its 1/3 hp compressor that runs on R290 refrigerant. As a specialized refrigerant, R290 has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. An interior thermometer is standard too, so monitoring the temperature is easy. The full electronic controls help to further simplify operation.
After a long day of loading and unloading, easily clean around the unit by moving the refrigerator aside on its 3" casters. When in use, engage the two brakes to hold the unit in place. The automatic evaporator works to keep the unit functioning in top shape without manual input. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 119"
Depth: 32 7/8"
Height: 31 1/2"
Capacity: 40.5 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 99 7/8"
Depth: 26"
Height: 25"