Beverage-Air UCF20HC-24-104 20" Low Profile Undercounter Freezer
Item number  185uf20h2414MFR number  UCF20HC-24-104
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Compact 20" design is great for use in limited spaces
  • Durable stainless steel front, sides, and top with a corrosion-resistant aluminum interior
  • Stay-open door features a magnetic gasket and is hinged on the left for easy access
  • Easy-to-use full electronic controls with a standard interior thermometer
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/4 hp
Shipping Restrictions
  • Not eligible for expedited shipping
UPC Code:400015258005
Create additional storage space in your kitchen with this shallow depth Beverage-Air UCF20HC-24-104 20" undercounter freezer with left-hinged door!
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this undercounter freezer! Made of a durable, heavy-duty stainless steel front, sides, and top and aluminum interior, this freezer is durable for frequent use in your commercial kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Field-Reversible Hinges
Self-Closing Door
Corrosion-Resistant Shelves
Full Electronic Control
This 20" undercounter freezer consistently maintains temperatures below 0 degrees Fahrenheit which can be monitored with a full electronic control. It has a 2" thick polyurethane insulation and 1/4 hp compressor that runs on eco-friendly R290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3 making it an environmentally-responsible choice for your business.
2 3/4" Casters
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.