Beverage-Air SPED72HC-18M-4-CL Elite Series 72" 1 Door 4 Drawer Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table with Clear Lid
Item number 185sd7218m4cMFR number SPED72HC-18M-4-CL
- Apply, opens link in this tab
(28,429 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Product Overview
- Mega top holds (18) 1/6 size 4" deep pans while the clear lid allows you to see ingredients
- Stainless steel front, sides, top, and drawers
- Includes a cutting board and a clear lid for maximum product visibility
- Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
- 1/3 hp; 115V; runs on R290 eco-friendly refrigerant
UPC Code:400013504173
Works With
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 450 lb.
- Depth
- 38 3/8 Inches
- Height
- 50 3/4 Inches
- 115 Volts
- 1/6 Size Pan Capacity
- 18 Pans
- Access Type
- Doors and Drawers
- Capacity
- 20.2 cu. ft.
- Casters
- With Casters
- Color
- Silver
- Stainless Steel and Aluminum
- Door Style
- Swing
- Door Type
- Solid
- 1/3 hp
- Number of Doors
- 1 Door
- Number of Drawers
- 4 Drawers
- Number of Shelves
- 2 Shelves
- R-290
- Style
- Counter Height
- Top Type
- Mega Top
Beverage-Air SPED72HC-18M-4-CL Details
Keep your fresh toppings and ingredients close at hand with this Beverage-Air SPED72HC-18M-4-CL Elite Series 72" 1 door 4 drawer mega top refrigerated sandwich prep table with clear lid. Its top rail section can hold (18) 1/6 size 4" deep pans and keeps your food stored at just the right temperature so it can maintain its fresh quality. This model also includes 4 stainless steel drawers for storage. The top drawers can hold 4" deep pans while the bottom can accommodate 6" deep pans (sold separately). On the front, the door has a stay-open, self-closing design and inside the 2 heavy-duty, epoxy coated shelves make storing product a breeze. With 20.02 cu. ft. of space, this model has plenty of room for all your fresh ingredients.
The refrigeration system runs on a 1/3 hp compressor and has an optimized airflow pattern that cools pans from the bottom for even temperature distribution and improved performance. Plus, it circulates eco-friendly R290 refrigerant which has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business. Four heavy-duty 6" casters (2 locking) are also included for easy mobility for cleaning or routine maintenance. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 38 3/8"
Height: 50 3/4"
Capacity: 20.20 cu. ft.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.