Beverage-Air SPED72HC-10-4-CL Elite Series 72" 4 Drawer Refrigerated Sandwich Prep Table with Clear Lid
Item number 185sd72h104cMFR number SPED72HC-10-4-CL
- Apply, opens link in this tab
(25,543 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Product Overview
- Top holds (10) 1/6 size pans (included)
- Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
- 10” deep cutting board provides ample amount of space for sandwich prep
- Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/3 hp, 115V
UPC Code:400013503947
Works With
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 450 lb.
- Depth
- 29 1/4 Inches
- Height
- 41 3/4 Inches
- Nominal Width
- 72 Inches
- Phase
- 1 Phase
- Access Type
- Drawers
- Casters
- With Casters
- Color
- Silver
- Stainless Steel and Aluminum
- Display Case Type
- Refrigerated
- 1/3 hp
- Installation Type
- Floor Model
- Number of Drawers
- 4 Drawers
- Top Type
- Standard Top Workstation Refrigerators
Beverage-Air SPED72HC-10-4-CL Details
The Beverage-Air SPED72HC-10-4-CL Elite Series 72" 4 drawer refrigerated sandwich prep table with clear lid is designed to keep your freshest toppings and ingredients close at hand at food-safe holding temperatures. Boasting a 10" deep removable polyethylene cutting board, it's perfect for building your signature sandwiches, subs, and salads. Behind the cutting board, this prep table boasts enough space for (10) 1/6 size food pans (included) along its top rail. Plus, it comes with heavy-duty pan supports to ensure that the pans remain securely in place to prevent food spillage. For additional refrigerated storage space, the top and bottom drawers hold 6" deep food pans (sold separately). To prevent product contamination, the pan rail is easily covered by a clear lift-up lid; just lower it when the table is not in use, and keep product safe and properly chilled.
Built for heavy commercial use, this unit features a stainless steel front, sides, top, and drawers. The top of this unit features additional storage space on the right side, providing plenty of room for equipment, gloves, or bottles. Its interior liner is made of aluminum for exceptional corrosion resistance and protection against rust. Four heavy-duty 6" casters (2 locking) are also included for easy mobility throughout your facility. A 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 29 1/4"
Height: 41 3/4"
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.