Beverage-Air SPE48HC-12M-23 Elite Series 48" 2 Door Mega Top ADA Height Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185se4812mhaMFR number  SPE48HC-12M-23
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Top holds (12) 1/6 size food pans (included)
  • Heavy-duty pan liner prevents corrosion of the evaporator coil from food spillage
  • Two epoxy-coated wire shelves included per section
  • CFC and HCFC-free foamed-in-place polyurethane insulation
  • Insulated lid helps maintain safe food temperatures and optimal sanitation
UPC Code:400012925276
Works With
View All Items
Beverage-Air SPE48HC-12M-23 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
320 lb.
Width
48 Inches
Depth
36 5/8 Inches
Height
42 1/2 Inches
Cutting Board Width
48 Inches
Nominal Width
Cutting Board Depth
10 Inches
Work Surface Height
Amps
5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
12 Pans
Access Type
Doors
Capacity
13.9 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
ADA Compliant Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/4 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
ADA Height
Top Type
Mega Top Workstation Refrigerators
Type
Prep Refrigeration
Beverage-Air SPE48HC-12M-23 Details
The Beverage-Air SPE48HC-12M-23 Elite Series 48" 2 door mega top sandwich / salad prep table is designed to keep your freshest toppings and ingredients close at hand at food-safe holding temperatures. Boasting a 10" deep removable polyethylene cutting board, it's perfect for building your signature sandwiches, subs, and salads. Thanks to the mega top design, this prep table boasts enough space for (12) 1/6 size food pans (included) along its top rail. Plus, it comes with a heavy-duty pan liner that keeps food spillage from entering the cabinet and keeps the air cooling the food pans. It also comes with locking divider bars to ensure that food pans remain securely in place to prevent food spillage.
Built for heavy commercial use, this unit features a stainless steel front, sides, top, and doors. Its interior liner is made of aluminum for exceptional corrosion resistance and protection against rust. Four 3" casters (2 locking) make this unit an ADA compliant work height and allow for easy mobility throughout your facility. A 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 48"