Beverage-Air SM58HC-W-02 58" 1-Sided White Milk Cooler with Stainless Steel Interior
Item number  185sm58hcw02MFR number  SM58HC-W-02
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
  • Self-latching doors and lids with safety bumpers; fits up to (16) 13" x 13" x 11" cases of milk
  • R290 refrigerant; 115V; 1/3 hp
UPC Code:400013546487
Works With
Beverage-Air SM58HC-W-02 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
376 lb.
Width
58 Inches
Depth
30 5/8 Inches
Height
41 1/8 Inches
Interior Width
55 Inches
Interior Depth
27 Inches
Interior Height
Amps
2.2 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Single Sided
Capacity
22.63 cu. ft.
Compressor Location
Bottom Mounted
Crate Capacity
16 Crates
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Exterior Material
White-Coated Steel
Features
Made in America
Finish
White
Horsepower
1/3 hp
Interior Material
Stainless Steel
Number of Doors
1 Door
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Cold Wall
Temperature Range
36 - 40 Degrees F
Beverage-Air SM58HC-W-02 Details
Great for cafeteria settings, the Beverage-Air SM58HC-W-02 58" milk cooler ensures that milk is stored properly and easy to access. It's built with a white-coated steel exterior and stainless steel interior and features standard stainless steel lids, doors, adjustable hinges, and door latches. The heavy-duty epoxy-coated steel wire floor racks also help preserve the cooler's structural integrity, as they support the (16) 13" x 13" x 11" or (10) 19" x 13" x 11" milk cases that the cooler holds.
At the end of the school or business day, use the 4" heavy-duty plate casters to roll the cooler aside to clean or perform routine maintenance. To keep the unit in place during the day, 2 of the casters include brakes. Plus, the doors and lids are outfitted with safety bumpers to eliminate sharp corners, ensuring that the unit is easy to move to the back-of-the-house whenever needed. Use the cylinder lock to secure the unit during off hours, and to keep the unit looking and performing in tip-top shape, take advantage of the centrally-located floor drain. Not only does this connect to a drain hose and hose adapter, but it simplifies cleaning. The cooler requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 58"
Depth: 30 5/8"
Height: 41 1/8"
Capacity: 22.63 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 55"
Depth: 27"