APW Wyott 3T-M3-35-240Vertical Conveyor Bun Grill Toaster with 3" Opening - 240V
Item number  135m953dMFR number  3T-M3-240
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Toasts up to 1,296 bun halves per hour
  • 2780W of heating power
  • Temperatures from 200 to 500 degrees Fahrenheit
  • Includes butter roller
  • 240V
UPC Code:400011393298
Works With
APW Wyott 3T-M3-240 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
82 lb.
Width
24 1/2 Inches
Depth
17 1/2 Inches
Height
Feeder Opening Height
3 Inches
Amps
11.6 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
240 Volts
Wattage
2,780 Watts
Color
Silver
Control Type
Infinite
Features
Butter Roller
Heating Source
Radiant
Installation Type
Countertop
Plug Type
NEMA 6-20P
Power Type
Electric
Slices (per Hour)
1,296 Slices
Style
Vertical
Temperature Range
200 - 500 Degrees F
Temperature Settings
Adjustable
Type
Contact Toasters Conveyor Toasters
Usage
Medium Volume
APW Wyott 3T-M3-240 Details
The APW Wyott 3T-M3-35-240 BagelMaster bun grill toaster comes with 4" adjustable legs.