APW Wyott 3T-M3-35-208 Vertical Conveyor Bun Grill Toaster with 3" Opening - 208V
Item number  135m953bMFR number  3T-M3-208
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 5-6 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Toasts up to 1,000 bun halves per hour
  • 2780W of heating power
  • Temperatures from 200 to 500 degrees Fahrenheit
  • Includes butter roller
  • 208V
UPC Code:400010714438
Works With
APW Wyott 3T-M3-208 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
82 lb.
Width
24 1/2 Inches
Depth
17 1/2 Inches
Height
Feeder Opening Height
3 Inches
Amps
13.4 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
208 Volts
Wattage
2,780 Watts
Color
Silver
Control Type
Infinite
Features
Butter Roller NSF Certified
Heating Source
Radiant
Installation Type
Countertop
Power Type
Electric
Slices (per Hour)
1,000 Slices
Style
Vertical
Temperature Range
200 - 500 Degrees F
Temperature Settings
Adjustable
Type
Contact Toasters Conveyor Toasters
Usage
Medium Volume
APW Wyott 3T-M3-208 Details
The APW Wyott 3T-M3-35-208 BagelMaster bun grill toaster comes with 4" adjustable legs.