APW Wyott 3T-E4-350L120 10" Wide Conveyor Toaster with 1 1/2" Opening and Analog Controls 120V
Item number  135eco350l120MFR number  3T-E4-350L120
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Up to 350 toast slices per hour
  • 10" wide conveyor belt
  • 120V
UPC Code:051052587278
Other Products from this Line
APW Wyott 3T-E4-350L120 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
51.22 lb.
Width
14 13/16 Inches
Depth
23 1/2 Inches
Height
Conveyor Width
10 Inches
Feeder Opening Height
1 1/2 Inches
Amps
14.4 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Wattage
1,725 Watts
Belt Material
Metal Sheath
Color
Silver
Control Type
Infinite
Heating Source
Radiant
Installation Type
Countertop
Power Type
Electric
Slices (per Hour)
350 Slices
Style
Horizontal
Temperature Settings
Adjustable
Type
Conveyor Toasters
Usage
Standard Volume
APW Wyott 3T-E4-350L120 Details
The APW Wyott 3T-E4-350L120 10" wide conveyor toaster saves you money and energy while boasting a premium level of power and versatility! A unique "E-Saver" mode conserves energy during non-peak hours while keeping the unit ready to begin toasting to accommodate a high-volume surge. Analog controls allow you to adjust conveyor speed to brown a variety of items to your desired color, and make it possible for you to toast up to 350 slices of bread per hour. The precise analog controls also offer individual control of top and bottom metal sheath heating elements.
The APW Wyott 3T-E4-350L120 conveyor toaster has a 1 1/2" opening that allows you to toast thick bagels and English muffins, but doesn't lose all the energy associated with comparable 3" openings. Its fully insulated and air-cooled stainless steel construction helps maintain the toaster's interior temperature and protects your employees from potential burns.
The APW Wyott 3T-E4-350L120 10" wide conveyor toaster with analog controls requires a 120V electrical connection.