Item number  132as42tb3wMFR number  AS-42TB-3-W
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
Product Overview
  • Exceptional comfort and durability
  • Heavy-duty hardwood frame with reinforced glued corner blocks
  • Removable sinuous spring seat with cross-connecting links for comfort and stability
  • Customizable length ensures the perfect size for the needs of any establishment
  • Choice between 4 3/4" high vinyl kick base or stainless steel legs
UPC Code:400013511300
American Tables & Seating AS-42TB-3-W Specs
Quantity
Shipping Weight
31 lb.
Length
Custom
Width
23 Inches
Height
42 Inches
Seat Height
18 Inches
Back Color
Assorted
Base Style
Enclosed
Booth Style
Button Tufted
Booth Type
Single Wall Bench
Features
Made in America
Frame Material
Upholstered Wood
Padded Seat
With Padded Seat
Seat Color
Assorted
Seat Material
Vinyl
Seat Style
Standard
Type
Booths
Usage
Indoor
American Tables & Seating AS-42TB-3-W Details
Overall Dimensions:
Length: Varies (sold by linear foot)
Width: 23"
Height: 42"
Floor to Seat Top: 18"