Item number  132ad48tb3dMFR number  AD-48TB-3-D
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
Product Overview
  • Exceptional comfort and durability
  • Heavy-duty hardwood frame with reinforced glued corner blocks
  • Removable sinuous spring seat with cross-connecting links for comfort and stability
  • 30" long vinyl seat allows for 2 people to sit comfortably per side
  • Choice between 4 3/4" high vinyl kick base or stainless steel legs
UPC Code:400013511348
Other Products from this Line
American Tables & Seating AD-48TB-3-D Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
150 lb.
Length
30 Inches
Width
36 Inches
Height
48 Inches
Seat Height
18 Inches
Back Color
Assorted
Base Style
Enclosed
Booth Style
Button Tufted
Booth Type
Double
Features
Made in America
Frame Material
Upholstered Wood
Padded Seat
With Padded Seat
Seat Color
Assorted
Seat Material
Vinyl
Seat Style
Standard
Type
Booths
Usage
Indoor
American Tables & Seating AD-48TB-3-D Details
Provide your guests with a comfortable place to sit while they enjoy their meal with this American Tables & Seating AD-48TB-3-D Biltmore 30" standard seat double deuce three button pullover back booth. Supported by a heavy-duty hardwood frame with reinforced glued corner blocks, this booth offers structural stability to accommodate any patron who uses it. Not only is the spring seat nicely padded for optimal comfort, it's also removable for easy cleaning. Cross-connecting links ensure further strength for dependable, long-term functionality.
The 30" long seat features a choice of Grade 4, 5, or 6 vinyl, and allows for two people to sit comfortably on one side. This booth can either feature a 4 3/4" high vinyl kick base or stainless steel legs to provide a durable base for the booth with a stylish appearance. And, thanks to the various vinyl colors available, this unit will match nicely with any diner, cafe, or cozy restaurant atmosphere. Treat your guests to a pleasant dining experience with this pullover back booth.
Overall Dimensions:
Length: 30"
Width: 36"
Height: 48"
Floor to Seat Top: 18"