American Range AR-36G-4B-CC 60" Liquid Propane 4-Burner Range with 36" Griddle and 2 Convection Ovens - 248,000 BTU
Item number  65ar36g4bcclMFR number  AR-36G-4B-CC LP
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 5-10 Business Days from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • (4) 32,000 BTU lift-off open burners with heavy-duty cast iron top grates
  • Includes (2) 30,000 BTU convection ovens and two chrome-plated oven racks for each
  • Easy-to-clean porcelain enamel interior and durable stainless steel front, sides, and shelf
  • Adjustable 6" legs and full-width removable drip pan offer added convenience
  • 36" griddle with (3) 20,000 BTU burners and a manual control valve for each
UPC Code:400017737690
Works With
American Range AR-36G-4B-CC LP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
896 lb.
Width
60 Inches
Depth
39 1/2 Inches
Height
56 Inches
Griddle Width
36 Inches
Interior Width
26 1/2 Inches
Nominal Width
60 Inches
Interior Depth
Interior Height
Amps
4 Amps
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Burner BTU
32,000 BTU
Control Type
Manual
Features
Made in America
Gas Connection Size
3/4 Inches
Griddle BTU
60,000 BTU
Installation Type
Freestanding
Number of Burners
4 Burners
Number of Ovens
2 Ovens
Number of Racks
2 Racks
Oven BTU
Power Type
Liquid Propane
Range Base Style
Convection Oven
Temperature Range
250 - 500 Degrees F
Top Configuration
Open Burners with Left Griddle
Total BTU
Type
Gas Ranges
American Range AR-36G-4B-CC LP Details
Expand your cooking capabilities with this American Range AR-36G-4B-CC 60" liquid propane 4-burner range with 36" griddle and 2 convection ovens! The 4 open burners each deliver 32,000 BTU of heating power per hour, making this unit perfect for a variety of cooking tasks, while the heavy-duty 12" x 12" cast iron grates support your saucepans, frying pans, and other cookware. The lift-off design of the burner plates allows for easy cleaning and maintenance for added convenience and ease of use. The (2) 30,000 BTU convection ovens each have a 26 1/2" x 22 1/2" interior, making them capable of efficient, high-volume use. Each oven boasts a corrosion-resistant porcelain enamel interior that offers easy cleanup and includes two chrome-plated oven racks that can be configured into 5 different positions using the rack guides to accommodate a versatile range of cooking needs. The convection fans improve heat transfer to ensure that your service is fast and reliable, while the oven temperature can be adjusted between 250 and 500 degrees Fahrenheit for added convenience.
Built to last, this 60" range features a 36" cooking height and a durable stainless steel construction on its front, sides, back riser, and shelf. The front landing ledge allows you to maintain quick access to your most-used cooking equipment, and it helps prevent messes by giving you a place to set dishes between transport. The full-width removable drip pan also makes cleaning up messes and grease drips a breeze. Additionally, each oven door has a spring-assisted, counterbalanced design that provides smooth, safe opening and closing with minimal effort. The burner knobs feature a cool-to-the-touch design that makes it easy to avoid burns and other injuries, ensuring safety for you and your staff as you operate the burners.
This unit's 36" griddle features (3) 20,000 BTU burners with a manual control valve for each, ensuring easy operation. Its 1" thick steel plate makes it perfect for heat distribution, and its 3" grease trough simplifies cleanup. This range comes with a 3/4" rear gas connection and a pressure regulator for safety and reliability. Plus, the unit's (4) 6" adjustable legs make it easy to accommodate your space needs and keep your area clean. They also ensure stability on virtually any floor, keeping your cooking area level. This unit uses standing pilots for the burners and ovens, and it has a manual gas shut-off valve for added safety. It requires a liquid propane gas connection for operation and a 120V electrical connection for the convection ovens.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 39 1/2"
Height: 56"